Plecaki szkolne dobre na kręgosłup. Sprawdź o czym należy pamiętać!

209 0

Wybierając plecak szkolny dla dziecka, zwróć uwagę nie tylko na design, ale też na konstrukcję plecaka. To niezwykle ważne z punktu widzenia zdrowia twojego dziecka.

Ile może ważyć plecak szkolny?

Bez przyborów szkolnych oraz podręczników, plecak nie powinien przekraczać wagi 700 gramów, dla uczniów gimnazjum i liceum jego waga nie powinna przekraczać 1 kg. Biorąc pod uwagę zestaw podręczników i artykułów piśmiennych, plecak uczniów powinien ważyć nie więcej niż:

  • 1,5 kg dla uczniów klas I i II.
  • 2 kg dla trzeciej czwartej klasy.
  • 2,5 kg dla piątej szóstej klasy.
  • 3,5 kg dla klas siódmej ósmej.
  • 4 kg dla klas dziewiątej jedenastej.

Tornistry dla młodszych uczniów powinny być wykonane z wytrzymałej tkaniny z powłoką hydrofobową o stabilnym wymiarowo plecach, co zapewnia pełne dopasowanie do pleców ucznia i równomierne rozłożenie ciężaru. Tornister szkolny musi mieć elementy oraz materiały odblaskowe. Najlepiej w kontrastowych kolorach. Zaleca się uczniom posiadanie dwóch zestawów podręczników do szkoły podstawowej: jednego do wykorzystania na lekcjach, drugiego do odrabiania prac domowych.

Nauczyciel może doradzić rodzicom w wyborze i zakupie plecaka na podręczniki i przybory szkolne. Plecak powinien mieć szerokie paski (4- 4,5 cm). Ciężar plecaka wraz z zawartością musi być równomiernie rozłożony. Materiał do produkcji plecaków powinien być lekki, trwały, z powłoką wodoodporną, łatwy do czyszczenia. Jednym z czynników wpływających na postawę ucznia jest ciężki tornister i jego niewłaściwe użytkowanie.

Najcięższe i największe książki powinny być umieszczone bliżej tyłu. Plecaki szkolne należy nosić na obu paskach, a w żadnym wypadku nie należy go nosić w ręce ani na jednym ramieniu. Wtedy pojawia się ryzyko wystąpienia skoliozy bocznej. Zaciśnij paski na plecaku, aby dobrze przylegał do pleców. Nie zaleca się kupowania plecaków, które ważą więcej niż 15% wagi ucznia.

Plecak do szkoły – co wybrać, aby dziecko było zdrowe?

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było zdrowe, musisz wybrać dla niego odpowiedni tornister. Plecak szkolny będzie jego stałym towarzyszem przez cały rok. Niewłaściwy tornister może poważnie wpłynąć na zdrowie dziecka, a nawet jego postępy w nauce. Noszenie ciężkiego plecaka do szkoły może powodować ból pleców i innych części ciała, dolegliwości fizyczne i stres. A to może prowadzić do tego, że dziecko będzie zwracać mniejszą uwagę, na to co się dzieje w klasie, co może niekorzystnie wpłynąć na jego naukę w szkole.

W szkole podstawowej dzieci często muszą nosić ze sobą kilka książek do szkoły. Aby twoje dziecko nie cierpiało z powodu negatywnych skutków dźwigania dużego ciężaru – ważne jest, aby dobrać mu odpowiedni plecak. Jeśli twoje dziecko nalega na torbę, która wygląda fantazyjnie, ale nie ma funkcji zabezpieczających kręgosłup i ramiona dziecka – kup ją, ale nie pozwól jej używać w szkole. Pozwól dziecku używać go do zajęć pozalekcyjnych.

Sprawdź ofertę plecaków szkolnych na stronie https://nos-to.pl/kategoria-produktu/plecaki/

Plecak musi być odpowiednio dopasowany – Idealny tornister dla twojego dziecka powinien pasować do jego ciała. Wybierz odpowiedni rozmiar. Nie kupuj za dużej torby dla małego dziecka z planem, że przyda się w późniejszych latach, gdy dziecko będzie miało więcej książek. Dzieci mają tendencję do przeładowywania dużych toreb i niewłaściwego ich pakowania. Środek powinien znajdować się na wysokości talii dziecka i najlepiej, jeśli plecak posiada również regulowany pas biodrowy. Ciężar musi być unoszony przez miednicę i przenoszony na nogi. Ramię i kręgosłup nie mogą dźwigać całego ciężaru plecaka.

Ponieważ torby są produkowane masowo, ta, którą kupujesz dla dziecka, powinna mieć regulowane klamry, aby umożliwić regulację długości pasków naramiennych, tak aby środek torby pokrywał się z talią dziecka. Szukaj szerokich pasków z wyściółką na ramiona – ważne jest, aby części torby stykające się z ciałem dziecka były wyściełane, aby ciężar był równomiernie rozłożony na dużej powierzchni.

Wybierz plecaki z kieszeniami, przegródkami i przekładkami, aby równomiernie rozłożyć ciężar – dobry plecak powinien mieć wiele przegródek. Wybierz plecak z profilowaną ramą i regulowanym pasem biodrowym, aby ciężar plecaka spoczywał na miednicy dziecka, a nie na jego ramionach i kręgosłupie. W plecakach liczy się jakość – kupuj torby dobrych marek. Torby, które są produkowane lokalnie, często mają atrakcyjne kolory i obrazy, aby przyciągnąć dzieci – ale rzadko są zgodne z zasadami ergonomii. Zastanów się nad wszystkimi materiałami i dodatkami, które dziecko musi zabrać ze sobą do szkoły przed zakupem tornistra. Daj dziecku wskazówki, jak spakować tornister. Podziel książki na różne przegródki torby.

Dodaj komentarz