5 powodów, dla których warto zdawać maturę

1175 0

Co roku nowy rocznik przystępuje do matury i jak co roku słyszy, że matura to minimum, jeśli chcemy uchodzić za wykształconego człowieka. Ale to nie wszystko, co nam daje, bo jej wachlarz możliwości jest bardzo duży. Jeśli jesteś w klasie maturalnej i nie umiesz znaleźć w sobie motywacji do nauki, koniecznie przeczytaj tę listę 5 powodów, dla których warto przystąpić do matury i ją zdać!

Prestiż społeczny

Jeśli nie potrzebujesz matury na studia, bo się na nie zwyczajnie nie wybierasz, zawsze pozostaje aspekt społeczny. Jeśli chcemy działać w przyszłości w prestiżowej branży, brak matury może mocno odbić się na naszym wizerunku, a w konsekwencji w nasz biznes. Matura co prawda nie podniesie jakoś znacznie naszego prestiżu społecznego, ale jej brak może mocno zaszkodzić naszej pozycji. Jeśli nie jest to dla nas żadne wysiłek i mamy możliwości przygotować się do matury, warto podejść do niej chociażby po to, aby nikt nie mógł nam w przyszłości zarzucić, że brak nam wykształcenia.

Lepsze możliwości rozwoju

Matura oczywiście niesie na sobą możliwość pójścia na studia, ale nie tylko uczelnie wyższe się dla nas z nią otwierają. Wiele kursów czy szkoleń jest dostępnych tylko dla osób ze zdaną maturą, zwłaszcza kursy doszkalające policealne. To oczywiście otwiera nam masę drzwi do zdobywania certyfikatów i nowych umiejętności, które niekoniecznie są dla nas dostępne na uniwersytecie. Możemy rozwijać się w praktycznie każdą stronę, zarówno zawodowo jak i w tematach ściśle połączonych z naszymi pasjami. W ten sposób również awansujemy społecznie.

Możliwość rozwinięcia pasji

Wiele osób decyduje się na pisanie matury z tematy, które pozornie zupełnie nie powinien do nich pasować. Osoby na profilu biolchem mogą wybrać historię, a osoby z matfizu zdecydują się na filozofię. Dzieje się tak dlatego, że chcemy rozwijać się w stronę, która nas interesuje. Dzięki rozszerzonej maturze z konkretnego przedmiotu prościej będzie nam dostać się na studia lub kursy w tej samej, lub bardzo zbliżonej tematyce. Łatwiejszy dostęp do przyszłej edukacji to nie wszystko, matura może nas zmotywować do powrotu do dawno porzuconych pasji!

Zabezpieczenie na wszelki wypadek

Może nam się wydawać, że teraz matura jest nam zupełnie niepotrzebna, ale nie możemy nigdy być pewni przyszłości. Jeśli tylko mamy możliwości i czas, warto zabrać się za naukę i przystąpić do matury, bo może się nam ona w przyszłości przydać. Możemy stanąć w sytuacji, w której będziemy musieli szybko się przebranżowić albo nasz pracodawca zacznie wymagać matury od swoich pracowników. Zabezpieczenie naszej przyszłości jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o założeniu rodziny labo gdy mamy ją już założoną i jesteśmy jej głównym źródłem utrzymania.

Pełne zakończenie swojej edukacji

Matura to nie tylko papierek pomocny w przyszłości. To także podsumowanie naszej całej edukacji. Maturę warto napisać dla samego siebie, żeby poczuć, że ostatnie kilkanaście lat ciągłej nauki nie poszło na marne i raz na zawsze zamknąć (oby pozytywnie) długi rozdział naszego życia. Jeśli przez całe swoje szkolne czasy uczyłeś się jednego przedmiotu z pasją i po prostu chcesz zweryfikować swoją wiedzę, wybierz maturę. Jeśli pójdzie Ci ona kiepsko, zawsze możesz powtórzyć ją za roku lub zupełnie zostawić to za sobą i jedynie podsumować jakoś swoją edukację.

Dodaj komentarz