Co po klasie humanistycznej? Kierunki studiów po humanie

765 0

Osoby z klas humanistycznych są z reguły traktowane przez rówieśników z góry. Wychodzą one z założenia, że przedmioty rozszerzone na tzw. humanie są dużo prostsze od tych w klasach biol-chem, mat-fiz, czy mat-geo. Nic bardziej mylnego. Rozszerzony język polski, wiedza o społeczeństwie i historia to nie lada wyzwanie. Przygotowując się do matury z tych trzech przedmiotów, trzeba wykazać się ogromną pamięcią i zdolnością logicznego myślenia i łączenia faktów, czego nie sposób się nauczyć.

Co po klasie humanistycznej? To pytanie zadają humanistom złośliwi rówieśnicy. Okazuje się, że możliwości jest wiele. Co do zasady, ilość osiągalnych kierunków studiów zależy od wyników maturalnych, dlatego warto podejść do tego egzaminu poważnie.

Kierunki studiów po humanie – jaki wybrać?

Prawo
Oczywistym, ale zarazem najtrudniejszym kierunkiem jest prawo. Studia prawnicze są bardzo trudne, dlatego nie tak łatwo się na nie dostać. Trzeba wykazać się nienagannymi wynikami maturalnymi. Z reguły trzeba przedstawić egzamin dojrzałości z języka polskiego oraz historii lub wosu. Dodatkowym atutem może być dowolny rozszerzony język obcy. Należy pamiętać, że na prawie nie obędzie się bez lektury masy aktów prawnych. Aby bezproblemowo zdawać egzaminy, trzeba mieć dobrą pamięć i posiąść umiejętność analizy tekstów prawnych.

Marketing
Coraz częściej humaniści decydują się iść na marketing. Taka opcja nie wydaje się oczywista, jednak jest jak najbardziej możliwa. W obecnych czasach jest to bardzo przyszłościowy kierunek, dlatego warto rozważyć tę opcję. Bądź co bądź, każdy biznes opiera się na dobrym marketingu, toteż zapotrzebowanie na marketingowców stale rośnie.

Dziennikarstwo
Jeżeli nie wiesz, co po klasie humanistycznej będzie najlepsze, zastanów się nad dziennikarstwem. To propozycja dla osób, które lubiły lekcje języka polskiego oraz wszelkie zadawane wypracowania. Chcąc nie chcąc, praca dziennikarza opiera się w dużej mierze na pisaniu tekstów bądź wypowiadaniu się, dlatego urodzeni krasomówcy będą czuć się w tym zawodzie jak ryba w wodzie.

Psychologia
Kierunki studiów po humanie nie należą do najprostszych. Tak samo jak prawo, psychologia jest bardzo ciężka i wymaga od studenta nienagannej pamięci. W tym przypadku nie obędzie się także bez dobrego wyniku maturalnego z matematyki, przynajmniej podstawowej. Nie podlega jednak wątpliwości, że na rynku pracy brakuje psychologów, szczególnie dziecięcych.

To tylko niektóre propozycje kierunków studiów po klasie humanistycznej. Uniwersytety bardzo często wymagają wyników maturalnych z przedmiotów rozszerzonych w tej klasie lub dodatkowo je punktują, dając tym samym przewagę nad innymi kandydatami. Warto przejrzeć oferty i wymagania poszczególnych uczelni, aby wybrać odpowiednią opcję.

Dodaj komentarz