Uciążliwe atopowe zapalenie skóry

619 0

Atopowe zapalenie skóry jest to alergiczna, przewlekła i nawrotna choroba skóry. Powstaje w wyniku nieprawidłowej reakcji organizmu na alergen. Wówczas dochodzi do powstania przeciwciał, które są odpowiedzialne za reakcję alergiczną. Atopowe zapalenie skóry posiada cykle charakteryzujące się okresami zaostrzeń choroby i remisją.

Na atopowe zapalenie skóry zapadają najczęściej dzieci. Ujawnia się ona u nich zazwyczaj pomiędzy trzecim, a szóstym miesiącem życia. Na jej powstanie mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, immunologiczne i nieimmunologiczne. Dorośli również chorują na atopowe zapalenie skóry, ale znacznie rzadziej niż dzieci.

Choroba objawia się pojawieniem czerwonych plam, które dokuczliwie swędzą. Swędzenie jest tak wielkie, że trudno się powstrzymać od drapania zwłaszcza dzieciom. Mocne drapanie prowadzi do uszkodzeń skóry. Po uszkodzeniu skóry choroba jeszcze bardziej się rozprzestrzenia.

Przebieg choroby w dużej mierze zależy jest od wieku pacjenta. W zależności od wieku chorobę można podzielić na trzy fazy. Na fazę niemowlęcą, fazę dziecięcą i młodzieżową, oraz fazę ludzi dorosłych. Wygląd zmian skórnych również zależny jest od wieku. U dzieci zmiany skórne widoczne są na policzkach i czole. A u osób dorosłych na rękach i nogach, a czasem także na głowie.

Atopowe zapalnie skóry można i trzeba leczyć. Najważniejsze jest, aby ograniczyć kontakt z uczulającymi alergenami. Nie obędzie się również bez odwiedzenia lekarza alergologa, który przypisze odpowiednie leki przeciwhistaminowe, które zapobiegną swędzeniu. Oraz leki hamujące rozwój choroby. Ważne jest szybkie i skuteczne leczenie tej infekcji skórnej, aby zapobiegać powstawaniu tak zwanego błędnego koła. Trzeba będzie także przejść testy skórne, które wykryją na jakie alergeny chory jest uczulony.

– Można również samemu zminimalizować chorobę.
– Starać się unikać stresu, ponieważ stres pogłębia nieprzyjemne objawy.
– Poza tym unikać odzieży wełnianej i takiej, która określana jest jako gryząca.
– Trzeba zwracać również uwagę na mydła i płyny, które stosowane są do higieny ciała.
– Ponadto warto zaobserwować po jakich pokarmach pojawia się wysypka i starać się je wyeliminować z codziennej diety.
– Następną ważną rzeczą jest unikanie alergenów znajdujących się w płynach i proszkach.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która dręczy ciało chorego i jego psychikę, gdyż nieustannie prowokuje do drapania, co jest bardzo irytujące. Poza tym trudne jest obcowanie z innymi ludźmi, gdy jest się plamiastym na twarzy lub mającym brzydkie ręce i nogi. Sytuacje takie często są bardzo przykre dla cierpiącej osoby, gdy inni się od niej izolują. Brak akceptacji potrafi pozostawić w psychice zwłaszcza dziecka głęboki uraz.
Pocieszające jest to, że u wielu dzieci choroba mija jeszcze w wieku dziecięcym. A tylko u niektórych utrzymuje się niemalże do dorosłości, ale potem także mija.

Dodaj komentarz