Jaki fotelik dla dziecka do pokoju wybrać?

408 0

Fotelik to niezbędny element wyposażenia każdego pokoju dziecięcego. Obecnie na rynku spotyka się wiele modeli, przez co czasem trudno dokonać odpowiedniego wyboru. Tego typu produkt musi być bezpieczny dla pociechy, ale również wygodny i wyróżniający się ciekawym wyglądem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę i czy rzeczywiście wybór dziecięcego fotelika jest tak skomplikowanym zadaniem? O tym w dalszej części artykułu.

Jakie kryteria są kluczowe przy wyborze fotelika dla dziecka?

W pierwszej kolejności powinno sprawdzić się, jakich materiałów użyto do produkcji fotelika. Nie jest absolutnie wskazane umożliwianie dziecku kontaktu z niebezpiecznymi elementami. Słaba wytrzymałość wyrobów może spowodować uszkodzenia, pęknięcia i odłamywanie kawałków, a one nie dość, że mogą okaleczyć, to maluch może jeszcze wziąć je do buzi. Wtedy nieszczęście gotowe. Obowiązkowo zwracajmy więc uwagę na materiały, z których wytworzono fotelik.

Warto także zadbać o wybór interesującego designu. Dziecko przebywając w domu, dużą część czasu spędzi właśnie na takim foteliku. Jeżeli na maluchu dana rzecz nie wywrze pozytywnego wrażenia i się mu nie spodoba, to bardzo trudno będzie go zachęcić do jej użytkowania. To tym bardziej istotne ze względu na to, iż fotelik dla dziecka nie będzie służył tylko i wyłącznie do zabawy bądź bezczynnego siedzenia, ale również, a może i przede wszystkim, do nauki. Największy rozwój osiąga smyk wtedy, gdy skupi na wykonywaniu swojego zadania, a trudno będzie osiągnąć ten cel, skoro dziecko wcale nie będzie chciało zasiąść w jednym miejscu.

Dzieci w najmłodszych latach życia przepadają za jasnymi barwami. Lubią też, jak ich rzeczy rzucają się od razu w oczy. Ich wyrazisty wygląd świetnie wpływa na samopoczucie malucha, który jest szczęśliwy i zadowolony. Z tego względu wskazane jest kupno fotelika charakteryzującego się przyjaznymi i ciepłymi kolorami, a także zawierającego oryginalne wzory. Te elementy znacząco zwiększą zainteresowanie dziecka tym produktem.

Wielkość fotelika — czy łatwo określić?

Wielu rodzicom problem sprawia określenie rozmiaru fotelika. Nie ma jasno określonych wymiarów i ciężaru, którymi powinien charakteryzować się taki produkt. Wszystko zależy od wzrostu i wagi dziecka. Zawsze przed kupnem należy posadzić malucha na takim foteliku i sprawdzić, czy na pewno jest idealne dopasowanie. Smyk ma się czuć swobodnie i nie męczyć się w trakcie siedzenia. Należy też mieć na uwadze, że maluch może dawać małe znaki, iż źle się czuje. Naszym zadaniem jest wyłapanie takich momentów i zareagowanie na nie poprzez chociażby zmianę produktu.

Trzeba też pamiętać o ewentualnych konsekwencjach. Zły wybór fotelika często niesie za sobą szereg problemów między innymi skrzywienie kręgosłupa i wady postawy. To na tyle trudna sytuacja, iż niezwykle trudnym zadaniem jest pozbycie się tych kłopotów w przyszłości. Co więcej, często pogłębiają się one wraz z wiekiem, dlatego niesamowicie istotne jest wypracowywanie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat. Rozwój smyka następuje w ekspresowym tempie, a co za tym idzie, ewentualne zaniedbania również błyskawicznie będą narastać.

Dodaj komentarz