Kariera a dzieci – jak pogodzić te dwa marzenia?

455 0

Coraz częściej mówi się o osobach, które poświęcają swoje życie prywatne dla rozwoju kariery. Wiele z nich słyszy, że będą tego później żałowały, co dodatkowo odciąga ich od prób zaistnienia na nowo w towarzystwie. Są jednak marzenia, które powracają po latach i które naprawdę chcemy spełnić. Jednym z nich jest posiadanie dziecka, na które ochota pojawia się w coraz późniejszym wieku.

Rozwój kariery postawiony nad życiem prywatnym

Nie ma niczego złego w wyborze kariery i porzuceniu życia towarzyskiego, chociaż wiele osób będzie próbowało Ci wmówić, że jest inaczej. Ważne jest to, abyś rozwijała się w stronę, którą uważasz za odpowiednią dla siebie i nie żałował nigdy swoich decyzji. Nie musisz również przed nikim się tłumaczyć, bo to twoje życie i masz prawo do własnych wyborów. Problem może pojawić się jednak, gdy wróci do Ciebie potrzeba prowadzenia życia towarzyskiego, najczęściej wtedy, gdy odniesiesz znaczne sukcesy w życiu zawodowym lub z biegiem lat, bo im człowiek starszy, tym bardziej samotnie się czuje.

Dziecko przy braku partnera – tak, da się!

Wiele kobiet chce mieć dzieci, ale nie decyduje się na stałego partnera. Nie oznacza to jednak, że muszą przekreślić swoje marzenia. Dziś mamy masę sposobów na to, aby samotne kobiety, które nie mają problemów finansowych i czują się gotowe na zostanie mamami, zachodziły w ciążę albo nawet miały dziecko i bez niej. Możemy udać się po pomoc do dawcy nasienia albo banku spermy, ale możemy też dziecko adoptować. Bez względu na rozwiązanie, efekt będzie ten sam. O ile taka mama umie dobrze zadbać o dziecko i jego byt, nie ma w tym niczego złego i powinniśmy uszanować jej wolę i potrzeby.

Wychowywanie dziecka a rozwój kariery

Jeśli decydujemy się na samotne wychowywanie dziecka, musimy mieć świadomość, że będzie to dla nas wyzwanie i będziemy musieli wiele poświęcić. Żadnego zostawania do późna w pracy, żadnych nadgodzin i przenoszenia pracy do domu. Dziecko potrzebuje rodzica, który będzie dla niego wzorem i pokaże mu, co to znaczy kochać i być kochanym. Bez tego dziecko może okazać się w przyszłości dysfunkcyjne na tle społecznym lub wykształcą się u niego cechy psychopatyczne. Warto więc zaopatrzyć się w czas i cierpliwość albo zwyczajnie zrezygnować z dziecka. Nie możemy bowiem krzywdzić go w imię naszej kariery zawodowej.

Dodaj komentarz