Odstawienie od piersi czy dalsze karmienie?

442 0

Jak długo mam karmić piersią? Co się stanie, jeśli dziecko już je i ząbkowało, ale ty lubisz karmić piersią, a twoje dziecko nadal prosi o pierś? Czy wprowadzenie żywności uzupełniającej oznacza również odstawienie od piersi?

Jest bardzo prawdopodobne, że Twoje dziecko już zaczęło jeść swoje pierwsze pokarmy uzupełniające. To również uruchomi proces odstawiania od piersi – ale znacznie wolniej niż myślisz. Być może już nie mogłeś się doczekać, aby dostać swoje ciało trochę bardziej „dla siebie”. Jednak twoje dziecko może prosić o pierś częściej niż wcześniej. Zdecyduj sam, kiedy i jak szybko chcesz się odstawić.

Suplementy żywnościowe tylko uzupełniają mleko matki.

W pierwszym roku życia dzieci nazywane są „niemowlętami”, ponieważ spożywają swoje pożywienie przede wszystkim poprzez karmienie piersią lub, w przypadku dzieci nie karmionych piersią, poprzez karmienie butelką. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko nie przestaje samo karmić piersią przed pierwszymi urodzinami, ponieważ jego rozwój zależy od mleka matki lub nie karmionego piersią pokarmu dla dziecka. Niemowlęta i maluchy również potrzebują ssać podczas wczesnych lat, co pomaga im się zrelaksować, poradzić sobie z bodźcami lub znaleźć sen. Dlatego całkiem normalne jest, że dzieci chcą nadal często karmić piersią, nawet po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających. Między siódmym a dziesiątym miesiącem życia, wiele się dzieje na poziomie rozwoju. Twoje dziecko staje się bardziej mobilne i często pierwsze ząbki już się pojawiły.

Karmienie piersią w nocy.

Dziecko odkrywa swoje otoczenie wszystkimi zmysłami i ma do czynienia z wieloma nowymi doświadczeniami. Często, w tym wieku, sen staje się bardziej niespokojny, a dziecko budzi się częściej. Karmienie piersią w nocy może pomóc dziecku wrócić do snu, ale nocne przerwy są dla Ciebie wyczerpujące. Nie jest rzadkością, że matki chcą mniej karmić piersią. Jednak odstawienie od piersi niekoniecznie poprawi jakość twojego snu, ponieważ dziecko najprawdopodobniej nadal będzie potrzebowało twojej pomocy, aby zasnąć. Wielu matkom znacznie trudniej jest usypiać dziecko niż karmić je piersią w pozycji leżącej. Nie możesz jednak dzielić karmienia piersią ze swoim partnerem. Do ciebie należy decyzja, co jest najlepsze dla twojej rodziny. Zakończenie karmienia piersią może być sposobem na lepsze rozłożenie zadań związanych z karmieniem dziecka w ciągu dnia. Jednak może to również pomóc, jeśli Twój partner bierze na siebie więcej innych zadań, a Ty możesz częściej odpoczywać z dzieckiem w ciągu dnia.

Do ciebie należy decyzja, jak długo chcesz karmić piersią. Należy pamiętać, że odstawienie od piersi po dostawie jest drugim cięciem pępowiny. Dlatego każda historia odstawienia od piersi jest indywidualna. Nie ma ustalonej reguły, ale wskazane jest, aby robić to stopniowo i delikatnie, dla obu.

W kierunku odstawienia od piersi.

Podczas karmienia piersią uwalniane są hormony, które działają relaksująco na matkę. Pomagają też spokojniej radzić sobie z codziennym życiem z dzieckiem. Aby zmiany hormonalne nie następowały zbyt gwałtownie, dobrze jest przerwać karmienie piersią tak wolno, jak to możliwe. Jest to również duża zmiana dla dziecka. Więc powinieneś dać mu wystarczająco dużo czasu, żeby się do tego przyzwyczaił. Dla dziecka nie chodzi tylko o mleko, ale także o bliskość i kontakt z ciałem z nim związany. Zaoferuj dziecku mnóstwo przytulanek, kiedy zdecydujesz się odstawić od piersi. Jeśli wkładasz dziecko do piersi coraz mniej, Twoje ciało będzie stopniowo produkować mniej mleka. Krótko mówiąc, podaż zmniejsza się wraz z popytem. Jeśli robisz to powoli i dobrze dbasz o swoją pierś, ryzyko zarażenia jest niskie. Poproś jednak położną, aby towarzyszyła Ci podczas odstawiania od piersi, ponieważ każdy inaczej reaguje na zmiany.
Wskazówki dotyczące odstawienia od piersi.

Ciało produkuje coraz mniej mleka matki w miarę spadku zapotrzebowania.
Przyjmij delikatne podejście do odstawienia od piersi, bez drastycznych zmian.
Nie oferuj już aktywnie piersi, ale nie odrzucaj zapotrzebowania.
Częściowe odstawienie od piersi: rzadsze karmienie piersią, częściowe zastąpienie karmienia piersią pokarmami uzupełniającymi.
Wymiana brakującego kontaktu z ciałem na uściski i przytulenia.

Podejmij swoją osobistą decyzję o karmieniu piersią i odstawieniu od piersi.

Jeżeli dziecko ma mniej niż rok życia lub nie spożywa wystarczającej ilości pokarmów uzupełniających, brakujące mleko matki powinno być zastąpione przez pokarmy przed-odżywcze. Zaleca się, aby dziecko było karmione pokarmem dostosowanym do wieku, który może być podawany od urodzenia, ponieważ skład odżywczy pokarmów uzupełniających nie jest optymalny i należy go unikać, nawet jeśli jest to konieczne. Poproś również swoją położną o poradę dotyczącą przygotowania, karmienia i higieny. Jeśli pozwolisz swojemu dziecku zdecydować się na odstawienie od piersi, prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim będzie ono gotowe do samodzielnej pracy. Wiek odstawienia od piersi wynoszący od dwóch do czterech lat jest całkowicie normalny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmienie piersią było kontynuowane do drugich urodzin lub później, oprócz odpowiedniej żywności uzupełniającej. Jeśli matka i dziecko tego chcą, oczywiście.

Ale nie musisz decydować dzisiaj ani jutro, jak długo będziesz faktycznie karmić piersią. Zobacz, jak sobie radzisz z karmieniem piersią z tygodnia na tydzień. Prawie nie do pomyślenia jest karmienie piersią dwumiesięcznego dziecka, gdy karmimy dwulatka. Podobnie jak w przypadku dziecka, tak i w miarę jego rozwoju rozwija się i zmienia stosunek do karmienia piersią. Możesz go zaprojektować tak, aby pasował do Ciebie osobiście. Grupy karmiące piersią zapewniają ważne wsparcie, ponieważ matki, które są w bardzo różnych fazach karmienia piersią ze swoimi dziećmi, mogą dzielić się swoimi doświadczeniami. Położna pomoże Ci również w razie jakichkolwiek pytań lub problemów, które możesz mieć do końca okresu odstawienia od piersi. Uwolnij się od społecznej idei właściwego wieku odstawienia od piersi lub długotrwałego karmienia piersią. Tylko ty możesz poczuć, co jest dobre dla ciebie i twojego dziecka.

Dodaj komentarz